Rusk County Community Awards Past Winners

2018

Community Leader of the Year
Gordon Dukerschein

Civic Organization of the Year
SHOT

New Venture of the Year
The Plaid Peacock

The Green Award
DairiConcepts

Legacy Award
Pauline Lundgren

Small Business of the Year
K&K Agronomy

Large Business of the Year
Indeck Ladysmith

Outstanding Educator of the Year
Kim Schueller
Pam Griesbach

Farm Family of the Year
Eric, Carol & Evan Hillan

Friend of the Arts
Luke Klink
Bob Krejcarek

Volunteer of the Year
Scott Von Haden

2017

Community Leader of the Year
Nancy Wheeler

Civic Organization of the Year
Friends of the Rusk County Animal Shelter

Heart of Gold
Maxine Geisler

New Venture of the Year
North Cedar Academy

The Green Award
Cindy Gillett

Legacy Award
Servants of Mary Sisters

Small Business of the Year
The Pickled Gill

Large Business of the Year
Russ Thompson Excavating
Antczak Construction
Olynick’s

Outstanding Educator of the Year
Laurie Keeble
Brenda Danielson

Farm Family of the Year
Ted, Pam & Eric Alberson

Friend of the Arts
Bonnie Ohmstead
Andrea Korpinen
Arlene Knops

Volunteer of the Year
Jeff Rosolowski

Champion of a Young Child
Andrea Korpinen

2016

Community Leader of the Year
Jenny Hengst

Civic Organization of the Year
KAMO

Heart of Gold
Bev Lazar

New Venture of the Year
LS High School Fab Lab

The Green Award
Rusk Counnty Farmer’s Market

Legacy Award
Bob Krejcarek

Small Business of the Year
Bruce Telephone Co

Large Business of the Year
Gordy’s Market

Outstanding Educator of the Year
Matt Bunton
Kyle Jeffress
Gina Baker
Kim Schueller

Farm Family of the Year
Terry & Betsy DuSell

Friend of the Arts
Janelle Thompson

Volunteer of the Year
Shirley Benson

Champion of a Young Child
Julie Reinaas

2015

Community Leader of the Year
Donna Wishowski

Civic Organization of the Year
Bruce Blue Hills Lions Club

Heart of Gold
Barb Ewings

New Venture of the Year
Riverside Clinic

The Green Award
Junk Yard Jed

Legacy Award
Roberg Buchholz

Small Business of the Year
Classic Auto Collision Center

Large Business of the Year
Enbridge

Outstanding Educator of the Year
Jeff Steinmetz
Anita Lawrence

Farm Family of the Year
Larry & Lenore Krajewski

Friend of the Arts
Ruth Meszaros

Volunteer of the Year
Joe Baye

Champion of a Young Child
Melissa Rudack

2014

Community Leader of the Year
Greg Davis

Civic Organization of the Year
Rusk Area Arts Alliance

New Venture of the Year
Toad House

The Green Award
Rockwell Automation

Legacy Award
Barry Lynn

Small Business of the Year
Barney’s Meats

Large Business of the Year
ADF

Outstanding Educator of the Year
Anney Olson

Farm Family of the Year
Steve & Sandy Zajec

Friend of the Arts
Georgi Anderson

Volunteer of the Year
Janet Platteter

Champion of a Young Child
Karlene Gordon McGinnis

2013

Community Leader of the Year
Richard Moore

Civic Organization of the Year
Women With Courage Foundation

New Venture of the Year
TeeAway

The Green Award
Friends of Rusk County Community Library

Legacy Award
Sue Moore

Small Business of the Year
Flambeau River Gift Shop
The Lunch Box

Large Business of the Year
Besse Forest Products

Outstanding Educator of the Year
Kathy Veness

Farm Family of the Year
Gene & Phyllis Ludvigson

Friend of the Arts
Phil Ruege

Volunteer of the Year
Marcia Lyons

Champion of a Young Child
Lucy Taylor

2012

Community Leader of the Year
Carol Kolek

Civic Organization of the Year
Bruce Kiwanis Club

New Venture of the Year
Blessings Greenhouse

The Green Award
Northern Renewable Energy Systems

Legacy Award
Martin Huhn

Small Business of the Year
Club 8
Ladysmith Family Restaurant

Large Business of the Year
Rusk County Memorial Hospital

Outstanding Educator of the Year
Kathy Veness

Farm Family of the Year
David & Julie Meisegeier

Friend of the Arts
Nancy Wheeler

Volunteer of the Year
Jim Kurz

Champion of a Young Child
Mary Joslin

2011

Community Leader of the Year
Jerry Lusk

Civic Organization of the Year
Friends of the Rusk County Community Library

New Venture of the Year
Jo Krazy Kaffe

The Green Award
Car Craft Auto Body

Legacy Award
Eldon Skogen
Michael Kelley

Small Business of the Year
Chuck’s Service

Large Business of the Year
Rockwell Automation

Outstanding Educator of the Year
Pam Griesbach

Farm Family of the Year
Wally & Kathleen Stanger

Friend of the Arts
Eileen Ziesler

Volunteer of the Year
Melvin “Mad Dog” Severson

Champion of a Young Child
Glenn Bedward

2010

Community Leader of the Year
Henry Golat

Civic Organization of the Year
ICAA

New Venture of the Year
Mount Senario Education Center

The Green Award
Charmaine Johnson

Legacy Award
Roger Albus
Gordon & Eleanor Malaise

Small Business of the Year
Ladysmith Federal

Large Business of the Year
Artisans

Outstanding Educator of the Year
Donald Hanson

Farm Family of the Year
R&Z Farms

Friend of the Arts
Jana Murphy

Volunteer of the Year
Mary Arts

Champion of a Young Child
Heather Isham

2009

Community Leader of the Year
Dr. John Ziemer

Civic Organization of the Year
Hawkins Area Library

New Venture of the Year
Gypsy Treasurers

The Green Award
Cader Olive

Legacy Award
Ron Moore

Small Business of the Year
Westlake

Large Business of the Year
DairiConcepts
Conwed

Outstanding Educator of the Year
Gary Hecimovich

Farm Family of the Year
Marlus & Barb Heath

Friend of the Arts
Carolyn Forde

Volunteer of the Year
James Doke

Champion of a Young Child
Dr Stephen Reisner

2008

Community Leader of the Year
Ted Alberson

Civic Organization of the Year
Rusk County Memorial Hospital

New Venture of the Year
Rusk County Community Foundation

The Green Award
5R Processors

Legacy Award
Dewey Floberg (posthumously)

Small Business of the Year
Rainbow Floral

Large Business of the Year
Rands Trucking

Outstanding Educator of the Year
Jackie Pederson

Farm Family of the Year
David & Robin Trott

Friend of the Arts
Chalice Stream

Volunteer of the Year
Karen Ek

2007

Community Leader of the Year
Mary Bloedow

Civic Organization of the Year
Bruce Garden Club

New Venture of the Year
Northwoods Fiber Arts

The Green Award
Flambeau Mine

Legacy Award
Jim Schultz

Small Business of the Year
John/Mary Jo Schindler

Large Business of the Year
Reinhart Company

Outstanding Educator of the Year
Pat Fettes
Kathy Zuck
Jim Zak

Farm Family of the Year
Jerry & Amy Geisler

Volunteer of the Year
Paul Huiras

2006

Community Leader of the Year
Dewey Floberg

Civic Organization of the Year
Ladysmith Lions Club

Legacy Award
Naiden Mincoff
Jim Weisenberger

Small Business of the Year
American Home Sales

Large Business of the Year
Spooner Family Businesses

Outstanding Educator of the Year
Marilyn Harris

Farm Family of the Year
Scott & Wendy Lybert

Volunteer of the Year
Elaine Armstrong

2005

Community Leader of the Year
Dan Gudis

Civic Organization of the Year
Flambeau Shrine Club

Small Business of the Year
Grandpa’s Pizza

Large Business of the Year
BJ Wood Products

Outstanding Educator of the Year
Don Utter

Farm Family of the Year
Paul & Nancy Augustine

Volunteer of the Year
Dill De Verteuil

2004

Community Leader of the Year
Norm Rozak

Civic Organization of the Year
Ladysmith Jaycees

Small Business of the Year
Kuc’s Implement

Large Business of the Year
Jeld Wen

Outstanding Educator of the Year
Linda Applebee

Farm Family of the Year
Don & Jeanette Hoffelt

Volunteer of the Year
Dan Becker

2003

Community Leader of the Year
Jerry Carow

Civic Organization of the Year
Wildlife Restoration Association

Small Business of the Year
Buchholz Feed

Large Business of the Year
Weather Shield

Outstanding Educator of the Year
Jacquie Eberhardt

Farm Family of the Year
Tim & Linda Bandli

Volunteer of the Year
Tornado Volunteers

2002

Community Leader of the Year
Mark Halada

Civic Organization of the Year
Northwoods Family Res.

Small Business of the Year
Nash Jackan

Large Business of the Year
City Forest

Outstanding Educator of the Year
Tom Kurth

Farm Family of the Year
John & Jen Van Doorn

Volunteer of the Year
Doraleen Scheetz-Hollar

2001

Community Leader of the Year
Leann Burch

Civic Organization of the Year
Kinship

Small Business of the Year
James Sport Shop

Large Business of the Year
Allen Bradley

Outstanding Educator of the Year
Elwood Schrock

Farm Family of the Year
Joe & Julie Schmitz

Volunteer of the Year
Glenn Bedward

2000

Community Leader of the Year
Randy & Marge Scott

Small Business of the Year
Ladysmith News

Outstanding Educator of the Year
Anita Stoughton

Farm Family of the Year
John & Debra Bonczk

Volunteer of the Year
Everett Siemund

1999

Community Leader of the Year
Gordon Maliase

Small Business of the Year
Ladysmith News

Outstanding Educator of the Year
Jim Stewart

Farm Family of the Year
Larry & Laurie Fortuna

Volunteer of the Year
Fred Stevens

1998

Community Leader of the Year
Stan Kromrey

Small Business of the Year
Flambeau Mining

Outstanding Educator of the Year
Bonnie Stoneberg

1997

Community Leader of the Year
Bernice Dukerschein

Small Business of the Year
Weather Shield

Outstanding Educator of the Year
Sue PetersonSue Peterson

1996

Community Leader of the Year
John Terrill

Small Business of the Year
Flambeau Broadcasting

Outstanding Educator of the Year
Eugene Mechelke